Strona główna » Aktualności » Dobieszowice schron bojowy nr 52
Polski schron bojowy nr 52 Obszaru Warownego „Śląsk”
Historia śląskich fortyfikacji.
Sięga początku lat 30-tych XX wieku. Rozpoczęło ją wytyczenie i przygotowanie pozycji do obrony obszaru przemysłowego. W 1931 roku obsadzono ją żołnierzami 23 Dywizji Piechoty z jej ówczesnym dowódcą gen. bryg. dr. Józefem Zającem. To on przygotował plan budowy na tych terenach fortyfikacji stałych, który został przyjęty przez Sztab Generalny.
Pierwsze obiekty zostały wybudowane w sierpniu 1933 roku w celu zamknięcia drogi Bytom – Czeladź tworząc Punkt Oporu „Dąbrówka Wielka” położony na Wzgórzu 304,7. Następne dzieła forteczne wybudowano rok później na zachód od Kochłowic i nazwano je Punktem Oporu „Szyb Artura”. Przez następne lata budowę fortyfikacji kontynuowano. Tak powstały fortyfikacje znajdujące się dziś w Bobrownikach, Maciejkowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Kochłowicach, Niezdarze, w rejonie Mikołowa i wiele innych. Razem tworzyły szereg punktów oporu dobrze zaplanowanego i rozmieszczonego Obszaru Warownego „Śląsk” ciągnącego się od miejscowości Niezdara na północy do miejscowości Wyry na południu. Rozbudowy OW „Śląsk” nie zakończono według planu, przerwał ją wybuch wojny. Całością obszaru dowodził płk Wacław Klaczyński.
Wesoła.
Jedna z wybudowanych wtedy pozycji, broniąca zalewów na rzece Brynicy powstała dokładnie w rejonie kolonii Wesoła w Dobieszowicach. Zbudowana tu grupa „Wesoła” składała się z kilku obiektów wybudowanych na południe od jeziora Kozłowa Góra. Na swym zapolu miała „Wzgórze 321” zapewniające dobrą obserwację i ułatwiające obronę tego terenu. W tym czasie wraz z obiektami w Wymysłowie były to najdalej wysunięte na północ obiekty forteczne Obszaru Warownego „Śląsk”. Fortyfikacje w rejonie kolonii Wesoła składały się z czterech obiektów: umocnionego jazu, schronu pozornego, pozorno-bojowego i bojowego. Prace budowlane rozpoczęto w 1936 roku od usypania grobli przez rozlewisko Brynicy, nad którą wybudowano most z jazem. Obydwie budowle już w fazie projektowania przygotowane były do wysadzenia. Posiadają komory minowe umieszczone w filarach mostu. Wysadzenie mostu mogło zostać dokonane ze schronu bojowego.
Zwiedzanie w sezonie (od maja do września) – każda sobota miesiąca od godz. 14:00 do 18:00
Zwiedzanie poza wyżej wymienionymi terminami:
– dla osób indywidualnych pomiędzy kwietniem a wrześniem – tylko po umówieniu telefonicznym bądź mailowym,
– dla wycieczek szkolnych i zorganizowanych – istnieje możliwość otwarcia schronu przez cały rok po indywidualnym umówieniu.
Symbolem świadczącym o otwarciu schronu jest wywieszona na maszcie biało-czerwona flaga państwowa.
Opiekę nad schronem sprawuje koło terenowe „Dobieszowice”
Zwiedzanie schronu w Dobieszowicach można połączyć ze zwiedzaniem trzech innych odrestaurowanych schronów w sąsiednim Wymysłowie. Więcej informacji na temat tego typu wycieczki można uzyskać telefonicznie lub mailowo.
Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji
„Pro Fortalicium”
ul. Powstańców Śląskich 10, 41-902 Bytom, p. 132
KRS: 0000070923
NIP: 498-01-75-703
REGON 278117583
2024 © PRO FORTALICIUM | Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: CODEDUCK