Strona główna » Aktualności » Świętochłowice schron bojowy nr 40
Na zapolu głównych pozycji obronnych, na terenie Świętochłowic, wybudowano pięć ciężkich obiektów, które tworzyły trzon II linii obrony Obszaru Warownego Śląsk. Zostały one uzupełnione o różnego rodzaju obiekty pozorne, pozorno – bojowe. Większość małych schronów niedotrwała do naszych czasów.
II linia obrony osłaniała Chorzów od punktu oporu „Łagiewniki” do punktu oporu „Szyb Artura”. W ten sposób „łuk rudzki” został umocniony u swej nasady. Niestety, wiele obiektów z tej linii nie dotrwało do naszych czasów. Największym nieobecnym jest ciężki schron bojowy Nr 37, który znajdował się na terenie obecnych zakładów „Zgoda” . Ponadto podczas niwelowania hałdy zasypany został schron pozorno – bojowy, a podczas budowy osiedla rozebrano obiekt pozorny.
Ciężki schron bojowy nr 40 wyposażony w kopułę pancerną ckm (W.I. – 1938 119/36) został wybudowany w klasie odporności „D” i pełnił funkcję schronu dowodzenia odcinka „Chorzów”. Obiekt dwukondygnacyjny (kondygnacje łączą schody), posiadający jedno wyjścia ewakuacyjne pełniące rolę strzelnicy pomocniczej rkm, a także urządzenia do łączności optycznej. Posiada wentylację podłogową, która nie spełniała swojej roli, z tego powodu wykuto szereg otworów w ścianach. Dolna kondygnacja została podzielona na szereg pomieszczeń sztabowych.
Uzbrojenie schronu stanowiło 3 ckm (w tym 1 ckm w kopule pancernej), 1-2 rkm. Obiekt był w słabym stanie, zachowała się kopuła pancerna ckm i układ ziemny. Brak pancerzy strzelnic, drzwi pancernych i zamknięć wyjść ewakuacyjnych. Obiekt był mocno zarośnięty. Po wybudowaniu obok niego osiedla sytuacja znacznie się zmieniła.
Na przykładzie strzelnicy rkm, flankującej główne wejście, można prześledzić w jaki sposób próbowano obniżać koszty budowy obiektu. Pierwotnie miała ona być zamykana pancernymi drzwiczkami. Jednakże w trakcie realizacji obiektu zrezygnowano z pancerza, a otwór został zamurowany i przystosowany do broni ręcznej.
Schron jest w trakcie prac remontowych.
Jego zwiedzanie nie jest możliwe.
Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji
„Pro Fortalicium”
ul. Powstańców Śląskich 10, 41-902 Bytom, p. 132
KRS: 0000070923
NIP: 498-01-75-703
REGON 278117583
2024 © PRO FORTALICIUM | Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: CODEDUCK